Gabrielle "CoCo" Chanel

26. ledna 2009 v 19:34 |  Návrháři
Gabrielle "CoCo" Chanel
Jednu z nejslavnějších módních značek vůbec, prezentuje zakladatelka a nejslavnější žena módního světa Coco Chanel. Francouzská módní návrhářka zaujala své slavné místo v žebříčku francouzské módy, aniž by měla vystudovanou jakoukoliv odbornou školu, spíše naopak, měla školu života. Začínala se sortimentem klobouků, a poté se přes dámskou konfekci pro vysokou společnost dopracovala k revolučnímu zásahu do módy, a to uvedením na trh pověstných "malých černých šatů" a twinsety z jemné vlny. Coco se zasloužila o eleganci ženské módy i pověstným parfémem Chanel no5, sama o své módě řekla, že dala ženě možnost využít vlastních zbraní, za což považuje půvab a osobitost. Společnost Chanel v roce 1983 přijala do firmy jako hlavního návrháře neméně známého Karla Lagerfelda. Sláva Chanelu je proslulá ve všech zemích světa.

Biografie
Holčička s velkýma černýma očima se narodila 19. srpna 1883 ve francouzském provinčním městečku Saumur v údolí řeky Loiry svobodné matce, kterou si otec miminka, lehkomyslný pan Chanel, vzal za ženu až po narození dalšího potomka. Holčičku pokřtili jménem Gabrielle, ale říkali jí Coco. Po smrti matky strávila dětství v sirotčinci, v 17 letech už začala pracovat jako prodavačka. Po večerech si přivydělávala zpíváním v místní kavárně a snila o kariéře varietní zpěvačky. Coco se narodila ve znamení Lva a měla skvělý "čich" pro elegantní oblečení. Nevystudovala sice žádnou odbornou školu, neměla profesionální základ, přesto se stala jednou z největších tvůrkyň světové módy. Vděčí za to obrovskému talentu, pracovitosti, neúnavnosti. Její život byl hodně skandální, měla spoustu avantýr se slavnými muži uměleckého světa, nikdy se však nevdala. Zemřela 10. ledna 1971, bylo jí 88 let. Kdy ale ctižádostivá Coco poprvé pochopila, že se jednou bude "ve velkém světě" cítit jako doma? Ve 25 se zamilovala do bohatého pěstitele dobytka, který měl u Paříže zámek. Pilně se učila konverzaci, společenskému chování, pracovala na sobě. Už tehdy svým zjevem upoutala každého: byla štíhlá, nápadná, nosila krátký účes, oblékala se jinak než ostatní ženy a na rozdíl od vrstevnic jí nechyběl temperament. Netajila se názorem, že ženy musí mít stejná práva jako muži, a módu, kterou sama nosila, chtěla vytvářet i pro ostatní ženy. První obchůdek si v Paříži otevřela v roce 1910 v ulici Cambon. Prodávala v něm nevídané drahé klobouky. O tři roky později otevřela butik v městečku Deauville, tentokrát s pletenými doplňky, roku 1915 přibyl "do rodiny" modelový dům v letovisku Biarritz. Na vrcholu slávy se ocitla roku 1921, kdy měl premiéru její slavný modelový dům v Rue Cambon. Prodávala tu žerzejové šaty, twinsety z jemné vlny a legendární "malé černé" šaty. Modely zdobily perly a řetězy. V době druhé světové války se uzavřela v ústraní, stáhla rolety modelového domu, přátelé ji odsoudili za milostnou aféru s německým špionem. Ve velkém se vrátila roku 1954. Všechny ženy zase chtěly zářit v jejích kostýmech.

Karl Lagerfeld
Narodil se v roce 1938 v Hamburku v bohaté rodině. Již jako čtrnáctiletý odešel do Paříže s touhou proniknout do světa módy. Už tehdy toužil po profesi módního návrháře. V roce 1954 získal své první velké ocenění v soutěži, a to za vlněný plášť. Pro zajímavost v téže soutěži získal Yves Saint Laurent ocenění za návrh na šaty. Od té doby pracoval již pro firmy, které skutečně ve světě módy něco znamenaly. 1954-57 pro Pierra Balmaina, v roce 1958 se přestěhoval do House of Patou, 1959 - 78 pro Chloe, kdy začal s návrhy kožešinových výrobků pro Fendiho (1965) a zde také založil svou firmu Parfums Lagerfeld (v roce 1975). Nezávisle navrhoval a slavil první úspěchy. Velké úspěchy se dostavily v letech 1978 - 82, kdy začal s návrhy špičkové módy "haute couture" v House of Chanel. V roce 1983 s Gillem du Four připojil Chanel do okruhu firem, s nimiž ho vázaly ty nejužší kontakty. Dále pro Chanel navrhoval, ale v roce 1984 byl již samostatný a vrátil se k návrhářstvín pro Chloe, a to v letech 1992 až 1997, kdy firmu převzala dcera ex-Beatla Paula Stella McCartney. V té době se stává Lagerfeld pojmem ve světě módy a showbyznysu. Pracuje naplno pro tři velké společnosti: svou vlastní, Chanel a kožichy pro italskou Fendi. Rysem jeho tvorby je především strukturálnost a také dramatičnost. Barvy černá a bílá zůstávají dominantními, stejně tak jako vysoká elegance. Ve světě módy je uznávaným odborníkem, milovaným ženami a muži. Je patronem podprsenky "Wunderbra"a"Wundercorsetu". Je také vynikajícím fotografem a sám prezentuje své fotky jako umělecké dílo. V německém tisku mu často říkají "Kaiser Karl - Císař Karel". Jeho image je naprosto nezaměnitelná. Vlasy v barvě bělavého pudru svázané do ohonu, tmavé brýle. V poslední době upoutal svým ohromným zeštíhlením dříve obézní postavy. Je velmi vzdělaný a sebevědomý muž. Mluví německy, francouzsky, anglicky a italsky. Je členem organizace sdružující vynikající odborníky své profese - Chambre Syndicale du Pret-a-Porter v Paříži.

Emma & Chanel
Když ještě žila ve Francii, matka Emm - Jacqueline, měla velmi ráda Chanel. Emma tuto oblibu po ní zdědila. Již před rokem se začalo živě spekulovat o tom že právě Emma se stane tváří Chanelu, a nahradí tak Nicole Kidman. Avašak není ještě nic oficiálně potvrzeno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ginny Weasley- SB Ginny Weasley- SB | E-mail | Web | 27. ledna 2009 v 13:38 | Reagovat

:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama